Kid's Day At The Ripley County Fair
Tuesday, September 28, 2021
A favorite tradition of the annual county fair is the Kids Day events, held on Saturday.
Thanks to generous sponsors such as Helping Hands In-Home Services, Southern Bank, Ozark Federal Credit Union and Peoples Community Bank each participant receives a t-shirt and ribbons are given to first through third place.
Sack Race ages 3-5: Lorayna Asher, first; Mason Pippin, second; Edward Sherman, third.
Broad Race ages 3-5: Mason Pippin, first; Edward Sherman, second; Paisley Macleary and Rider York (tie).
Bean Bag Toss ages 3-5: Trip Hunt and Rider York, first; Sophie and Paisley Macleary, second; Kase Knight, Echo Dehaven and Edward Sherman (tie).
Water Balloon Toss ages 6-8: Mason Harber and Remington Thompson, first; Luke Allen and Trailyn Grace, second place, Conner Britton and Aiden Flax, third place.
Sack Race ages 6-8 years: Conner Britton, first place; Jace March, Luke Allen, second place (tie); Audrey Schlief, third place.
Dash ages 6-8 years: Miley Hunt, first place; Mason Harber, second place; Keeten Harder, third place.
Bubble Gum Blow ages 6-8 years: Amelia Clements, first place; Jaxon Klepzig, second place; Mason Harber, third place.
Balloon Toss ages 9-10 years: Bella Monaghan and Alaina Grace, first place; Blake Johannsen and Camden York, second place; Carter Langley and Chase Langley, third place.
-
-
-
Turtle Race Winners included: First place: Bayler Jackson with Snapper the turtle, Second place: Suzanna and Mattie Matthews with Mr. Turtle; and third place: Tripp Hunt.
(Staff photos by Barbie Rogers)
-
9-10 Balloon Toss winners: First place: Bella Monaghan and Alaina Grace; Second place: Blake Johannsen and Camden York; Third place: Carter Langley and Chase Langley.
(Staff photo by Barbie Rogers)
-
Bayler Jackson and Snapper the turtle took first place in the Ripley County Fair Kid's Day Turtle Race on Saturday, Sept. 11.
(Staff photo by Barbie Rogers)
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
6-8 Balloon Toss winners: First place: Mason Harber and Remington Thompson; Second place: Luke Allen and Trailyn Grace and Third place: Conner Britton and Aiden Flax.
(Staff photo by Barbie Rogers)
-
-
-
-
9-10 Bubble Gum Blow Winners: Evan Jones, third place; Alayna Grace, second place; Bella Monaghan, first place.
(Staff photo by Barbie Rogers)
-
-
6-8 Bubble Gum Blow winners: Amelia Clements, first place; Jaxon Klepzig. second place; Mason Harber, third place.
(Staff photo by Barbie Rogers)
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
6-8 Sack Race winners: Conner Britton - first place; Jace March and Luke Allen - second place (tie); Audrey Schlief - third place.
(Staff photo by Barbie Rogers)
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
3-5 Sack Race winners: Lorayna Asher, first place; Mason Pippin, second place; Edward Sherman, third place.
(Staff photo by Barbie Rogers)
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
9-10 Dash winners: Kelsey Harber first place; Evan Jones and Carter Langley second place; Chase Langley third place.
(Staff photo by Barbie Rogers)
-
6-8 Dash winners: Miley Hunt - first place; Mason Harber second place, and Keaton Harder - third place.
(Staff photo by Barbie Rogers)
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
3-5 Bean Bag Toss: First place: Trip Hunt and Rider York, Second place: Sophie and Paisley McCleary, Third place: Kase Knight, Echo Dehaven and Edward Sherman.
(Staff photo by Barbie Rogers)
-
3-5 Dash winners are (from left) Mason Pippin (third place), Edward Sherman (first) and Kase Knight (second).
(Staff photo by Barbie Rogers)